Nově vyhlášená evropská výzva s názvem Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání reaguje na problém sociálních nerovností ve vzdělávání, mezigenerační reprodukce nízkého vzdělání a tím i ohrožení vysokou nezaměstnaností, nízkými příjmy a z toho vyplývající možné chudoby. Výzva je zaměřena na podporu prevence a řešení předčasných odchodů žáků ze vzdělávání prostřednictvím multidisciplinárního přístupu směřujícímu ke zvýšení školní úspěšnosti dětí a mládeže ohrožené školním neúspěchem a ke zvýšení jejich šancí na uplatnění se na trhu práce se specifickým důrazem na děti a mládež ze sociálně a ekonomicky znevýhodněného prostředí v těchto vybraných krajích: Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském. Alokace výzvy je 200 milionů korun a je otevřena od 3. ledna do 25. září 2025.
Smyslem výzvy je nastavení funkčního, efektivního a účinného systému podpory rodin zaměřeného na identifikaci a redukci problému předčasných odchodů ze vzdělávání a souvisejícího snížení jejich dopadů na rodinu. Významnou roli v nastavení účinného systému musí hrát zřizovatelé mateřských a základních škol. Výzva klade důraz na zapojení celé komunity a komunitních zástupců (komunitní princip).
Důležitou oblastí, na kterou je třeba cíleně zaměřit pozornost, je oblast včasné péče pro děti do 6 let věku z rodin, které se potýkají se socio-ekonomickým znevýhodněním. Zejména je potřebné věnovat pozornost a podporu rodinám s dětmi ve věku 0 – 4 let. Je žádoucí poskytnout dětem i rodinám motivaci i podmínky pro včasnou socializaci a předškolní přípravu, včetně přípravy k nástupu do předškolního vzdělávání.
V první výzvě se stejným cílem z let 2022/2023 bylo alokováno 300 milionů korun, byly podány projekty v hodnotě 549 milionů korun a jsou podepsány právní akty v hodnotě 188 milionů korun. V seznamu podaných žádostí je 63 projektů.
Podrobnější informace k výzvě najdete na této stránce.
Zdroj informací: www.esfcr.cz