Orgány sociálně-právní ochrany dětí jsou podle ombudsmana na hraně svých možností

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na přetíženost sociálních pracovníků orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) kvůli nedostatečnému obsazení úřadů. Zatímco povinností OSPOD přibývá, jejich vedení se potýká s vysokou fluktuací zaměstnanců a nezájmem nových uchazečů o výběrová řízení. Od ledna 2022 například přibyla pracovníkům OSPOD povinnost rozhodovat o vydání souhlasu také s poskytováním ochrany a pomoci dítěti v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Podle ombudsmana by měl stát vytvořit sociálním pracovníkům OSPOD vhodné předpoklady pro jejich práci. Měli by mít dostatečný prostor pro preventivní práci s rodinami, tak aby museli co nejméně přistupovat ke krajním prostředkům řešení situace ohrožení dítěte, jako je jeho odebrání dítěte z rodiny. Pokud stát nezačne jednat, může podle ombudsmana systém ochrany dětí zkolabovat.

Tématu se také věnoval pořad Dvacet minut Radiožurnálu. Co všechno mají zaměstnanci těchto orgánů, známých pod zkratkou OSPOD, na starosti? Jak by se jim dalo v jejich náročné práci ulevit? Vladimír Kroc se ptal Evy Hilšerové, právničky z Kanceláře veřejného ochránce práv z odboru rodiny, zdravotnictví a práce. Pořad lze přehrát zde.

Zdroj informací: www.ochrance.cz, www.mujrozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek