Zástupci ministerstev vnitra, školství, mládeže a tělovýchovy, zdravotnictví a práce a sociálních věcí společně se zmocněnkyní pro lidská práva představili vládní program „Bezpečné dětství: Cesta k prevenci násilí“. Česko má v oblasti řešení násilí v blízkých vztazích a násilí na dětech značný dluh, stejně tak je nedostatečná pozornost věnována prevenci a detekci těchto forem násilí. Rovněž chybí specializované služby pro oběti takového násilí. Program Bezpečné dětství je založen na třech základních pilířích:
- Prevence: zajištění nepřetržitého provozu krizové linky pro děti a rodiče a jejích dostatečných kapacit. V současnosti se na linku napoprvé dovolá pouze 52 % dětí. Podle ministra vnitra Víta Rakušana vláda vyčlenila na posílení krizové linky více peněz na příští rok.
- Detekce: rozšíření mobilních týmů duševního zdraví působících ve školském prostředí do všech krajů České republiky.
- Intervence: zvýšení kapacit programů pro práci s osobami, které se dopouští násilí, a zajištění koordinace těchto programů.
Program Bezpečné dětství je závazek k systematické změně. Přibližně 20 % dětí žije v rodinách, kde dochází k domácímu násilí. Zkušenost s násilím v dětství je přitom hlavním rizikovým faktorem pro páchání násilí v dospělosti, pro rozvoj duševních poruch a pro spáchání sebevraždy. Náš systém prevence a řešení násilí má stále řadu mezer. Dobrou zprávou je, že známe řešení – je jím právě vládní program Bezpečné dětství: cesta k prevenci násilí ve společnosti, který na tyto mezery reaguje,“ říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Zdroj informací: www.mv.gov.cz